Je dávno známe, že spánok je veľmi dôležitý pre celkovú regeneráciu nášho tela i mysle. Keďže dospelý človek by mal denne spať okolo 7 až 9 hodín, nezáleží ani tak na dĺžke, ako na kvalite. Jedným z faktorov ovplyvňujúcich spánok je nepochybne matrac, na ktorom spíme. Pokiaľ ste narazili na tento článok, pravdepodobne uvažujete o kúpe matraca z PUR peny. Ako sa pri výbere zorientovať, aby ste si zbytočne neprivodili nejaké zdravotné problémy? To sa dozviete teraz.

Penové matrace, rovnako ako pružinové matrace, patria k stáliciam na našom trhu. Základom týchto matracov je penový polyuretán, ktorý sa môže predávať pod rôznymi názvami, pričom najznámejšou ochrannou známkou je molitan. Možno si aj vy vybavujete ešte svoj starý molitanový matrac, na ktorom spalo veľké množstvo z nás. Oproti minulosti sú však matrace z PUR peny úplne niečo iné. V mnohom sa zmenili, predovšetkým čo sa kvality a vlastností týka. Dnes svojím prevedením polyuretánová pena úspešne konkuruje iným materiálom používaných k výrobe produktov pre zdravý spánok.

Aké máte možnosti pri výbere matraca z PUR peny?

V rámci PUR matracov si môžete zakúpiť modely jednoliate, tzv. homogénne. Jedná sa o varianty, ktoré sú vyrobené z jedinej jednej vrstvy polyuretanovej peny. Materiál je v podstate monoblok a takýto matrac je vo všetkých smeroch rovnaký. Výroba prebieha narezaním peny do požadovaného rozmeru, obalí poťahom a model je pripravený na predaj. Takéto matrace sa radia k tým najlacnejším.

matrace Brigita

Matrac Brigita je vyrobený zo 16 cm vysokej profilovanej PUR (komfortnej) peny o objemovej hustote 30 kg/m3 s tvrdosťou H3 na ležiacich plochách.

Druhou možnosťou sú modely, ktoré sa skladajú z niekoľkých vrstiev PUR peny o rôznej objemovej hustote. Pre predstavu nejedná sa o matrace z pamäťovej peny alebo matrace zo studenej peny, keďže toto sú úplne odlišné druhy pien. Ide o to, že k výrobe sa využívajú skutočne iba polyuretánové peny a takéto matrace následne majú sendvičové prevedenie. Medzi typické charakteristiky týchto modelov patrí rôzna tvrdosť z každej strany, čo je veľmi žiadanou vlastnosťou. Takto si dokážete zvoliť tú stranu, ktorá vám svojou tvrdosťou/mäkkosťou vyhovuje viac. Sendvičové matrace sú veľmi obľúbené a žiadané.

Sendvičový matrac DONAU PUR ponúka kombináciu hneď 5 rôznych PUR komfortných pien. Radí sa ku skutočne kvalitným a cenovo dostupným modelom.

Tretím variantom sú matrace, u ktorých je pri výrobe použitá PUR pena a zároveň je skombinovaná s ďalšími materiálmi, napr. latexom, studenou či lenivou penou, kokos-latexom, biotextom, pružinami a pod. Vďaka tomu získavajú modely špecifické vlastnosti a môžeme tak uspokojiť nároky širokého spektra zákazníkov. Matrace sú k dispozícii v rôznych cenových reláciách, podľa použitých materiálov a ďalších parametrov. Keďže nejde o výslovne matrace z PUR peny, obvykle ich nájdete zaradené v iných kategóriách.

Jadro matraca VISCO ORTOPEDIC je zhotovené z komfortnej PUR peny a na ležiacu plochu je použitá pamäťová pena spolu so studenou penou.

Nie je pena ako pena

Pri výbere penového (PUR) matraca nie je úplne ľahké určiť, ktorý model vám bude vyhovovať. Záleží na vašich preferenciách, čo sa tvrdosti týka, cenových možností, výške matraca a ďalších parametroch. Dôležitou informáciou pre vás môže byť taktiež hustota peny. Možno si myslíte, že určuje pocit tvrdosti alebo mäkkosti, avšak v skutočnosti súvisí najmä so životnosťou a kvalitou materiálu. Jedná sa v podstate o dve čísla, ktoré udávajú hustotu v kg/m3. Všeobecne sa môžete riadiť pravidlom, že najlepšie je vyberať matrac s vyššou hustotou, keďže vám dlhšie vydrží. Najdlhšie vám vydrží typ s PUR penou o hustote približne 28 kg/m3 a menším odporom proti stlačeniu. Takýto model vám poskytne pohodlie, pričom zostane tvarovo stály po dlhé roky.

Matrace z PUR peny sú medzi zákazníkmi obľúbené predovšetkým pre svoju nízku cenu, dobré ortopedické vlastnosti a ľahkú manipuláciu.