Ako si kto ustelie, tak si aj ľahne. Toto je známe príslovie, ktoré môžeme skutočne brať doslovne. V určitom slova zmysle by bolo spojenie presnejšie v tomto znení: „Na čom si kto ustelie, tak si aj ľahne“. Matrac, ktorý bude spĺňať všetky nároky na ortopedické vlastnosti, kvalitu a pritom nezaťaží vašu peňaženku. Tak môžeme v skratke charakterizovať matrac z PUR peny. Môže byť tým pravým riešením i pre vás, keďže patrí do kategórie lacnejších modelov, no i tak ponúka celý rad skvelých výhod, ktoré môžeme od matraca očakávať.

Aké sú výhody PUR matracov?

Polyuretánová pena sa nepoužíva k výrobe matracov len tak bezdôvodne. Prináša radu skvelých vlastností, ktorými sa môže pýšiť. I keď sa radí k najstarším materiálom, ktoré sa na produkty pre zdravý spánok využívajú, stále má čo ponúknuť.

Matrace zhotovené z PUR (komfortnej) peny prinášajú svojim užívateľom perfektné ortopedické vlastnosti a pružnosť, takže poskytujú dokonalý odpočinok pro celé telo. Medzi jeden z najväčších benefitov sa bezpochyby radí veľmi výhodná cena. Penové matrace patria k tým lacnejším, i bez toho, aby boli menej kvalitné. Nižšia cena je prisudzovaná dostupnosťou materiálu. Taktiež oceníte ich nižšiu hmotnosť a tým i jednoduchšiu manipuláciu. Bude sa vám jednoducho prenášať, prevážať a pri vyzliekaní a obliekaní prestieradla sa vôbec nenarobíte, narozdiel od latexových matracov, ktoré sú pomerne ťažké.

PUR pena je antialergický materiál a ide o nehostinné prostredie pre roztoče, baktérie či plesne. Čiže ide o materiál, ktorý nepodporuje ich výskyt a už vôbec nie ich ďalšie rozmnožovanie. Bez zbytočných obáv si ich môžu zakúpiť alergici či astmatici.

Najlepších ortopedických vlastností dokážeme docieliť pri používaní matraca s lamelovým roštom. Matrace z PUR peny umožňujú taktiež polohovanie. Polyuretánová pena takmer neprenáša vlnenie, preto sa odporúča i pre dvojlôžkové postele, v prípade, že si chcete zakúpiť jeden spoločný matrac. PUR modely slúžia pre príležitostné i každodenné spanie. Penové matrace sú taktiež najlepšie matrace pre deti. Sú zdravotne nezávadné.

Vďaka kombinácii rôznych druhov pien je možné u výsledného matraca dosiahnuť rôzne tvrdosti, čo je žiadúce. Z týchto sendvičových matracov si vyberie naozaj každý.

Aké sú nevýhody PUR matracov?

Oproti iným materiálom, predovšetkým matracom zo studenej peny, majú PUR matrace nižšiu vzdušnosť, a preto sa neodporúčajú do vlhkejšieho prostredia. Rýchlejšie sa taktiež opotrebujú, v prípade, že si zvolíte matrac s nižšou výškou a objemovou hustotou. Obecne platí, že kvalita a doba používania je priamo úmerná výške a hustote matraca.

Nehodia sa pre osoby, ktoré trpia zvýšeným potením, pretože nedokážu dostatočne účinne odvádzať vlhkosť.