Pri výbere penových matracov narazíte na nespočetné množstvo modelov skladajúcich sa z rôznych druhov pien. Jedná sa najčastejšie o PUR, pamäťovú či studenú penu. Štandardná polyuretánová pena sa začala vyrábať ako prvá. Časom sa začali zdokonaľovať technológie s cieľom vylepšiť existujúce vlastnosti. Preto sa neskôr vyvinula pena studená, potom viscoelastická a rôzne obmeny vychádzajúce z PUR peny.

PUR (polyuretánová, komfortná) pena

Prešla podstatnými a významnými zmenami, vďaka ktorým sa dnešné PUR matrace vyznačujú dlhšou životnosťou. Stali sa zdravotne nezávadné a tým i ideálnou alternatívou pre dokonalý spánok. Majú bohatú históriu, avšak dodnes sa radia k veľmi obľúbeným, predovšetkým pre svoje výhodné cenové relácie. Hodia sa do detských postieľok, kde predstavujú tú najlepšiu voľbu. Moderné varianty týchto modelov sú tvarované do nopiek, ktoré umožňujú lepšie prekrvenie vrchnej časti pokožky, tým že zabezpečujú ľahkú masáž tela.

Studená (HR) pena

Studená pena nemá nič spoločného s teplotou výslednej peny. Teda, že by bola studená. Názov je odvodený od technológie, akou vzniká. Jedná sa o to, že sa vypeňuje za studena a pomalšie než PUR pena. Vďaka tomuto procesu vznikajú v tejto pene väčšie bunky, vďaka čomu je materiál priedušnejší a elastickejší. Matrace zo studenej peny majú dlhšiu životnosť, sú pružnejšie, tvarovo stálejšie a vyznačujú sa vysokou odolnosťou voči preležaniu.

Viskoelastická (lenivá, pamäťová) pena

Vychádza opäť z PUR peny a nadväzuje na studenú. Vzniká vypeňováním polymérov. Je to vlastne zmes PUR a HR peny, s tým, že je pre ňu typická predovšetkým vlastnosť reakcie na telesnú teplotu. Ide o to, že pokiaľ sa povrch zaťaží, pena sa prispôsobí telu a mäkne pod ním. Akonáhle sa zmení poloha, matrac začne chladnúť a pomaly sa vracia do pôvodného stavu. Vysokoelastický matrac je ideálny pre komplexný relax. Odporúča sa ľuďom po operáciách s kĺbmi, pre dlhodobo ležiacich, keďže povrch nevytvára tlak na telo a môžeme tak predchádzať vzniku preležanín.

Čoho si všímať, keď kupujete penový matrac?

K pochopeniu rozdielu medzi penami slúžia dva parametre – objemová hmotnosť v kg/m3 a odpor pre stlačenie, ktorý sa udáva v kPa. Prvá hodnota má vplyv na životnosť, únosnosť a cenu matraca. Druhá určuje, ktorá pena je mäkšia či tvrdšia.

Štandardná PUR pena sa používa hlavne tam, kde je požadovaný tvrdší povrch alebo sa dáva do tvrdších stredov matracov. Pokiaľ by sme chceli získať matrac z PUR peny, ktorá bude mať dlhú životnosť, je nutné použiť penu s vysokou objemovou hmotnosťou, súčasne by sa u tejto peny ale zvýšil i odpor proti stlačeniu a matrac by bol príliš tvrdý. Preto sa na polyuretánové matrace používajú peny okolo 25 kg/m3 až 35 kg/m3. Problém s vyššou objemovou hustotou a väčšou tvrdosťou riešia napríklad studené peny, ktoré môžu mať prvý parameter vyšší, s tím, že bude matrac povrchovo mäkší a príjemnejší. U studených pien platí, že i pri vyšších hmotnostiach pien dokážeme dosiahnuť nižšieho odporu proti stlačeniu.

Pokiaľ vezmeme do úvahy iba matrace z PUR peny, nečastejšie sa stretávame s kombináciami jednotlivých PUR pien, s tzv. sendvičovými matracmi. Skladajú sa z niekoľkých vrstiev, podobne ako sendvič. Vďaka tomu, si môžete vybrať ľubovoľnú tvrdosť matraca a dopriať svojmu telu správnu oporu.